Tonkatsu på Julskinka med Dijonsenapscreme, tonkatsusås och Grönkålssallad
Ingredienser 4 portioner:
Tonkatsu:
4 skivor tillagad julskinka ca 5-6 mm tjocka
3 dl mjöl
3-4 dl pankoströbröd
3 ägg
0,5 l rapsolja
Smör till stekning
Tonkatsusås:
1 msk tomatpuré
3 msk worcestershiresås
1 dl tomatketchup
2 msk japansk soya
1 msk honung
Dijonsenapscreme:
1,5 dl smetana
0,5 dl majonnäs
Dijonsenap
Svartpeppar
Salt
Grönkålssallad:
200 gr grönkål rensad från bladnerver
2 apelsiner
1,5 dl valnötter
Dressing:
0,5 dl Olivolja
4 msk äppelcidervinäger
1 tsk balsamico
Salt, peppar och citronsaft
Ris till 4 portioner
Så här gör du:
- Blanda ihop alla ingredienser till Tonkatsusåsen, smaka av och ställ in kylen.
- Blanda smetana och majonnäs och smaka av med Dijonsenap och salt och svartpeppar – ställ in i kylen.
- Blanda alla ingredienser till dressing och smaka av med salt, peppar och citronsaft. Rensa grönkålen från de grova stjälkarna och lägg de i kokhett vatten ca 1 minut – kyl därefter i iskallt vatten och låt rinna av innan du skär ner bladen i mindre bitar.
- Skala och skär apelsinerna i mindre bitar och grovhacka nötterna. Blanda ihop alla ingredienser till salladen och häll över dressingen, blanda väl.
- Sätt på och koka riset.
- Skär julskinkan i skivor ca 5-6 mm tjocka och vänd sedan skinkan först i vetemjöl, sedan i de uppvispade äggen och till sist i pankoströbrödet.
- Tillsätt oljan och en smörklick i en traktörpanna och vänta till smöret fräst färdigt och sänk därefter temperaturen något. Stek/fritera försiktigt ett par skivor i taget tills du har en gyllene och krispig yta på båda sidorna. Lägg över på ett fat med hushållspapper.
- Lägg upp salladen på tallrikar, skiva köttet i strimlor och lägg ovanpå salladen, rippla sedan dijonsenapscremen över köttet.
- Servera tillsammans med det kokta riset och Tonkatsusåsen i små skålar. Blir som godast om du äter denna rätt med pinnar.